הכל על מוסדות להשכלה גבוהה בישראל

בישראל יש מספר רב של מוסדות להשכלה גבוהה, וביניהם תוכלו למצוא אוניברסיטאות, מכללות ומוסדות לימוד נוספים שמציעים גם קורסים, לימודים מקצוע והשתלמויות מקצועיות נוספות. ברשימת האוניברסיטאות תמצאו למשל את הטכניון, את האוניברסיטה העברית ואת אוניברסיטת בן גוריון. בנוגע למכללות, חשוב שתדעו כי לרוב הן מחולקות לפי תחומי לימודים. כך למשל, ישנן מכללות המתמחות בלימודים משפטים ומנהל עסקים, מכללות שמציעות תארים בהנדסה ועוד.

חשוב שתדעו שבין מוסדות הלימודים יש מספר הבדלים. אוניברסיטאות מתמקדות במחקר ובפיתוח, ומציעות מגוון רחב של תוכניות לימודים ותחומים. מוסדות אלו מתוקצבים ע"י המדינה, ולפיכך תוכלו ליהנות ממחיר מסובסד לשנת לימודים. לעומת זאת, ישנן מכללות ששכר הלימוד בהן לא מסובסד, ויכול להגיע לסכומים גבוהים יחסית בכל שנה. המכללות לא עוסקות במחקר כלל, תחומי הלימודים לרוב יהיו מובחרים ומצומצמים בהתאם לתחום ההתמחות של המכללה לרוב ומספר הסטודנטים קטן משמעותית מבאוניברסיטה. 

לצד אוניברסיטאות ומכללות, בישראל ישנן מכללות מקצועיות העוסקות במתן השכלה אך לא מעניקות תארים אקדמיים. כלומר, הם מעניקות השכלה גבוהה לא אקדמית, ומקנות לבוגרים הסמכות ותעודות דוגמת תעודת טכנאי, הנדסאי, ומקצועות אחרים כמו מחשבים, חשבונאות, בישול טכנולוגיה ועוד.