סטודנטים לפסיכולוגיית ילדים? קבלו 3 ספרים לגיל הרך שעוסקים ברגשות

יש לא מעט ספרים שפונים לילדים ומסייעים בעיבוד רגשות וחוויות, ויכולים להוות כלי עזר טיפולי מעולה, במיוחד אם אתם מעוניינים לטפל בילדים בעתיד. הספרים הללו לרוב מכילים עלילה קלילה ומוסר השכל שמועבר באופן יצירתי. במאמר שלפניכם פירטנו אודות מספר ספרים שכל פסיכולוג ילדים צריך להכיר.

ספר הרגשות שלי / סטפני קוטוריה

ילדים צעירים לא תמיד יודעים או יכולים לזהות רגשות ולווסת אותם, וישנם ספרים שמלמדים אותם כיצד לעשות זאת. ספר הרגשות שלי מאת סטפני קוטוריה מגולל את סיפורה של סימון, ילדה קטנה הנמצאת במסע להכרת הרגשות השונים, כמו עצב, כעס, שמחה ופחד. הספר מזמין את הקוראים לעזור לסימון בוויסות ושליטה על הרגשות שלה בעזרת תמונות וקיפולים שונים. זהו ספר חווייתי שנכתב על פי השיטה הסופרולוגית, שנועדה לעזור לרווחה הנפשית בעזרת פעילויות שונות, וכן משולבים בו כלים פרקטיים להקלה על שליטה והכרה ברגשות. הספר מציג את הרגשות השונים דרך הצגת סיטואציות בחייה של סימון, ומשלב דמויות מאוירות שמייצגות את הרגשות.

הסוד של טל / מיכל מיטלמן

הספר מציג את דמותה של טל, שבדרך לבית הספר שומעת רחשים מהתיק שלה. כשהיא בודקת את התיק היא מוצאת גוש קטן שאומר לה לא לגלות לאף אחד על קיומו. הגוש הזה הוא סוד, שמוביל את טל להרגיש מועקה. ככל שהזמן עובר הגוש גדל וגדל, וכך גם תחושת המועקה של טל גדלה ומכבידה עליה. הספר מזמן שיחה על ההבדל בין סוד "טוב" לסוד "רע", על הקושי של החזקת סודות והצורך לחלוק אותם עם אנשים אחרים. הוא מלווה באיורים שממחישים את הסוד בתור דבר שלאורך זמן קשה להחזיק בו, ואת הפתרונות לסיטואציות מסוג זה. הסופרת בעלת תואר בתקשורת וניהול בהתמחות בדרמה-תרפיה, ובעלת ניסיון מקצועי עם ילדים, נוער וחינוך מיוחד.

 

 

שושיק נעלם / קיטי לוי

הספר מבוסס על סיפור אמיתי, ומסייע לילדים להתמודד עם פרידה והתחושות והרגשות שמלווים אותה, כמו למשל פרידה מחברה שמשפחה עושה רילוקיישן. במרכז הסיפור עומד חתול בשם שושיק, שביום בהיר אחד פשוט נעלם. הילדה, אשר מספרת את הסיפור, מתמודדת עם הפרידה ממנו וביחד עם אימה מוצאת דרכים יצירתיות כדי לתת תוקף לכל הרגשות שעולים בה, ומחפשת פתרונות שיעזרו לה להיות שוב שמחה. הסיפור מסייע לילדים לגלות דרכים שונות להתמודד עם פרידה, להצליח להרגיש את הרגשות שעולים בעקבותיה ולסגל כלים יצירתיים כדי לעבור את תהליך הפרידה בצורה טובה ככל האפשר.

לסיכום

ילדים קטנים לרוב לא יודעים כיצד לעבד ולהתמודד עם רגשות שונים, אך היום ישנם ספרים רבים שמעבירים בצורה משעשעת ומהנה את הדרכים לווסת ולהכיר ברגשות. "ספר הרגשות שלי" מציג את ההתמודדות של הדמות הראשית עם רגשות שונים, "הסוד של טל" מגולל את דרך ההתמודדות עם סודות והמועקה שמופיעה עקב שמירת סוד והספר "שושיק נעלם" מספר אודות התמודדות עם פרידה והתחושות המלוות אותה. ספרים אלה יכולים לעזור למטפלים ולהורים ללמד את הילדים כיצד להתמודד עם רגשות לא טובים, להכיר בהם ולווסת אותם. זוהי דרך יצירתית ומהנה לסייע לילדים בעיבוד הרגשות השונים ובתהליך שאנו עוברים עד להשלמה איתם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות