להיות מורה דורש הרבה יותר מתואר בהוראה

מקצוע ההוראה הוא מהמקצועות החשובים והמשמעותיים ביותר הקיימים בחברה. מורים הם אלה שמעצבים את דור העתיד, מקנים ידע וערכים לתלמידים ומשפיעים על התפתחותם האישית והחברתית. אם שקלתם להיות מורים או שזה תמיד היה החלום שלכם, במאמר הזה תמצאו את כל המידע שצריך כדי לדעת איך להיות מורה.

דרישות ההשכלה וההכשרה להוראה

כדי לעסוק בהוראה בישראל, יש צורך לעמוד בדרישות מסוימות של השכלה והכשרה.

האם צריך תואר אקדמי כדי להיות מורה?

ככלל, כדי ללמד במערכת החינוך בישראל נדרש תואר בהוראה וחינוך או תואר אקדמי במקצוע הרלוונטי (כמו אנגלית, מתמטיקה, לשון, מדעים וכו') בשילוב עם תעודת הוראה. עם זאת, יש מסלולים ותוכניות מיוחדות המאפשרות גם למי שאין להם תואר להשתלב בהוראה, בפרט במקצועות שיש בהם מחסור גדול במורים.

הסבת אקדמאים להוראה

מי שכבר בוגר תואר אקדמי יכול לעבור תהליך הסבה מקוצר להוראה תוך כשנה. התהליך כולל לימודי חינוך והוראה וכן התנסות מעשית בכיתות. בתום ההסבה מקבלים תעודת הוראה ויכולים לעבוד בתור מורים במערכת החינוך.

איפה לומדים?

אחת מהאפשרויות הבולטות ללימודי הוראה וחינוך היא המכללה האקדמית לחינוך בבית ברל. זהו מוסד חינוכי מוביל עם כמה יתרונות חזקים:

  1. מוניטין וניסיון – המכללה קיימת מזה עשרות שנים ורכשה מוניטין חזק בהכשרת מורים ואנשי חינוך מצטיינים.
  2. סגל מרצים מנוסה ומוביל – המכללה מעסיקה סגל מרצים בעלי ניסיון רב בהוראה ובמחקר בתחומי החינוך השונים.
  3. קמפוס ירוק ומודרני – הקמפוס ממוקם במתחם פורח וירוק, עם מבנים חדשניים ומרווחים המצוידים במרכזי לימוד מתקדמים.
  4. מגוון תוכניות לימוד – המכללה מציעה מגוון רחב של תוכניות לימוד בתחומי החינוך השונים – חינוך לגיל הרך, חינוך מבוגרים וחינוך מיוחד.
  5. קשר הדוק עם מערכת החינוך – למכללה קשרים ענפים עם מוסדות חינוך ברחבי הארץ, המאפשרים התנסות מעשית איכותית לסטודנטים.
  6. אווירה לימודית וחברתית עשירה – המכללה מקדמת סביבה לימודית וחברתית תומכת עם פעילויות רבות לסטודנטים.

בדרך להיות מורה – תהליך הקבלה למשרות הוראה

לאחר שעמדתם בדרישות ההשכלה וההכשרה, הצעד הבא הוא להתקבל לעבודה בתור מורים. איך עושים את זה?

היכן ואיך להגיש מועמדות?

ניתן להגיש מועמדות למשרות הוראה דרך אתר משרד החינוך, דרך פורטלים ייעודיים לחיפוש עבודה בהוראה או ישירות בבתי הספר. יש לצרף קורות חיים המפרטים את ההשכלה, את ניסיון ההוראה (אם יש) ואת ההמלצות הרלוונטיות. חשוב להתאים את קורות החיים למשרה הספציפית ולציין מדוע אתם מתאימים לתפקיד.

ריאיון עבודה וקבלה לתפקיד

בשלב הבא תוזמנו לריאיון עבודה על ידי מנהל או מנהלת בית הספר או רכז או רכזת המקצוע. בריאיון יבחנו את התאמתכם לתפקיד, את הידע ואת הניסיון שלכם, את כישורי התקשורת ואת היחסים הבינאישיים. הם גם ירצו להתרשם ממוטיבציה ומהסיבות שבגללן אתם רוצים להיות מורים. אם עברתם בהצלחה את הריאיון, תתקבלו לתפקיד לאחר וידוא הרישום בפיקוח על עובדי הוראה.

 

להיות מורה

 

קשיים נפוצים של מורים מתחילים

גם מורים ותיקים וגם מורים חדשים נתקלים באתגר המשמעת בכיתה, ובתחילת הדרך יכול להיות מאתגר יותר ליצור סמכות ולנהל כיתה. קושי נפוץ אחר הוא העומס והלחץ – הכנת מערכי שיעור, בדיקת מבחנים ועבודות, מילוי מסמכים אדמיניסטרטיביים ועוד. לחץ הזמנים וציפיות ההורים מכבידים גם הם. אבל עם ההתנסות, ההדרכה והליווי המתאים, ניתן להתגבר על האתגרים הללו.

התמודדות עם תלמידים מאתגרים

בכל כיתה יש את התלמידים המאתגרים יותר מבחינה לימודית או התנהגותית. להיות מורה אומר לזהות את הקשיים, לגלות סבלנות ואמפתיה, ליצור קשר אישי עם התלמיד ולהתאים את דרכי ההוראה. בחלק מהמקרים נדרש שיתוף פעולה עם הצוות החינוכי, עם ההורים ועם אנשי מקצוע נוספים, כמו פסיכולוגים או יועצים. המפתח הוא לא לוותר לאף תלמיד ולמצוא את הדרך הנכונה להגיע לכל אחד ואחת.

תגמולים בהוראה

השתלמויות ופיתוח מקצועי

על מנת להישאר רלוונטיים ומעודכנים, על המורים להשתתף בהשתלמויות לאורך כל הקריירה. משרד החינוך וגופים אחרים מציעים השתלמויות במגוון נושאים פדגוגיים וגם בתחומי המקצוע עצמו. חשוב להתפתח, ללמוד שיטות הוראה חדשות, להכיר טכנולוגיות לימודיות ולהעשיר את הידע. השתלמויות הן הזדמנות מצוינת לפגוש עמיתים, להחליף רעיונות וללמוד אחד מהשני.

הסיפוק שבתרומה להתפתחות התלמידים

על אף כל האתגרים והקשיים, המורים זוכים לתחושת סיפוק עצומה. לראות תלמיד שמתקדם, צומח ומגשים את הפוטנציאל שלו – זוהי חוויה מדהימה שאין דומה לה. המורים זוכים מדי יום לראות את פירות עבודתם, והם יודעים שיש להם חלק משמעותי בעיצוב האישיות, החלומות והעתיד של ילדים ובני נוער. את התחושה הזו לא ניתן לתאר במילים – צריך לחוות אותה מקרוב. זוהי הזכות הגדולה ביותר של מורים, המפצה על כל הקשיים בדרך.

זכויות, הטבות והקלות למורים

מורים נהנים מחופשות מרובות יותר מעובדים אחרים, בעיקר בחופשות החגים והקיץ של מערכת החינוך. בנוסף, מורים ותיקים זכאים לשבתון אחת לכמה שנים – חופשה של שנה בתשלום לצורכי התפתחות מקצועית.

לסיכום

להיות מורה לא נגמר רק בלגשת ללימודי הוראה ולקבל את התעודה המיועדת, שכן זהו תהליך לא נגמר של התפתחות ובנייה אישית ומקצועית. אם אתם מעוניינים להיות מורים, בחרו במוסד הלימודים המתאים והטוב ביותר והתכוננו לצאת לדרך חדשה של עיצוב דור העתיד. בהצלחה!

נגישות