סטודנטים שעובדים כשכירים – יכול להיות שמגיעים לכם החזרי מס

בתור סטודנטים ככל הנראה אתם מתנהלים כספית באופן זהיר למדי, במיוחד מאחר שאין לכם עודפי כסף או זמן. גם למי שמצבו הכספי טוב יותר ביחס לסטודנטים אחרים, עדיין משתלם להיות מחושב לאור העובדה שמדובר בתקופת זמן מתמשכת שבה סביר להניח שההוצאות שלכם יעלו על ההכנסות. בדיוק בגלל הסיבות האלה כדאי וחשוב במיוחד להכיר את הנושא החשוב והמעניין של החזרי מס, כי למה שלא תקבלו את מה שמגיע לכם?

נושא מורכב ופתרון פשוט

עולם המיסוי הוא תחום מורכב למדי, וישראל אינה שונה מבחינה זו ממדינות אחרות. לגביית המיסים באופנים שונים מהציבור כולנו מכירים, אבל דווקא את קבלת החזרי המס לא כולם מכירים באותה מידה. בהמשך המאמר נבין למה בכלל זקוקים לקבלת החזר במקום לגבות מראש רק את מה שצריך, ונתחיל מכך שהנושא מורכב ושמי שמתעמק בדברים עשוי להרוויח. ניתן לקרוא עוד על החזרי מס אונליין ולהרחיב את הידע, ואכן – ידע הוא המפתח לכל הנושא החשוב הזה וכאן תקבלו את הידע הבסיסי שחשוב לכם. נוכל להרגיע אתכם שקבלת ההחזרים איננה מסובכת במיוחד, כך שיש לנו כאן בגדול נושא מורכב – עם פתרון פשוט.

גם לשכירים

עסקים רבים מתנהלים מבחינה כספית באופן מתוחכם, ולעומתם שכירים יעסקו בכך מעט מאוד, אם בכלל. מע"מ למשל הוא מס שמשלמים וכבר כלול במחירים של מוצרים ושירותים שונים, ומס הכנסה הוא תשלום שיורד מהמשכורת באופן אוטומטי. מכאן שכל עולם המיסים לא מקבל תשומת לב רבה מצד שכירים. סטודנטים הם הרבה פעמים אנשים צעירים שהשתחררו מהצבא לאחרונה ועדיין נמצאים בתחילת דרכם גם מבחינת ההתנהלות הכספית, ולא תמיד יש להם את הידע או הניסיון להתנהל באופן הטוב ביותר. לכן חשוב שתדעו ותהיו מודעים לכך שגם כסטודנטים שעובדים כשכירים כדאי לכם להתעמק בנושא המיסים שאתם משלמים, ושההתעמקות יכולה לחזור אליכם בצורת החזרי מס. מה זה אומר? בתמצית ובפשטות, ייתכן שאתם משלמים יותר מדי מס הכנסה ולכן יכולים לקבל בחזרה את מה ששולם כתוצאה מגביית יתר.

 

 

מדוע זה קורה?

כדי להבין את הדברים ולקבל את ההחזרים, חשוב להבין כיצד מתרחשת גביית יתר של מס. רשויות המס גובות מס על הכנסה, והן עושות את זה למעשה מראש. תשלום השכר שלכם כשכירים והורדת המס ממנו אומנם מתבצעים לאחר חודש עבודה שביצעתם, אבל המס שמורידים לכם מחושב על פי הערכה שנתית של כמה ככל הנראה תרוויחו בסך הכול באותה השנה. כמו כן, גובה המיסוי תלוי בפרמטרים אישיים שונים שלכם, ככל שהם ידועים לרשויות המס. האם עדכנתם אותם? האם עשיתם את זה בזמן? האם אתם מודעים בכלל לדברים שלגביהם צריך לעדכן? מדובר בין השאר על נקודות זיכוי ממס, שמתקבלות על היבטים כגון יציאה למילואים ואפילו סיום לימודים אקדמיים. בנוסף לכך, קיימים שינויים בגובה השכר לאורך השנים, שגם הם לא ידועים מראש לכם או לרשויות המס, וכן מדרגות מס שונות בהתאם לגובה השכר. מכאן שהתמונה מורכבת, ובשורה התחתונה – גביית המס לא יכולה להיות מדויקת לגמרי.

כיצד עושים זאת?

התהליך הבסיסי של קבלת החזרים אינו מסובך. מבצעים בדיקת זכאות להחזר כדי להעריך האם וכמה מגיע לכם. לאחר מכן מבוצעת הגשת טופס בקשת החזר, אשר ניתנת כיום לביצוע קל ומהיר באינטרנט באופן מקוון. כדאי לזכור לטפל בדברים אלה באופן שיטתי לפחות פעם בשנה. אם התרחש בחייכם שינוי מהותי שקשור בנקודות הזיכוי, כגון לידת תינוק, חשוב לעדכן את המעסיק כדי שזה יתבטא בתלוש השכר ולהבין את ההשלכות לגבי החזרי המס.

לסיכום

אם כך, אם אתם סטודנטים שעובדים כשכירים, ייתכן בהחלט שמגיעים לכם החזרי מס. כדאי לבדוק זאת ולמצות את האפיק הזה לשיפור מצבכם הכספי. קבלת ההחזרים לא מבוצעת אוטומטית על ידי הרשויות, ולכן חשוב לדעת לבקש אותן ולהבין שזו זכותכם לקבל את ההחזרים.

נגישות