חשבונאות, הנהלת חשבונות, חשבות שכר או ראיית חשבון: כולם עוסקים בכספים – אבל מה ההבדל ביניהם?

חושבים ללמוד מקצוע מבוקש, מקצוע שניתן לעבוד בו גם כעצמאים וגם כשכירים, ומקצוע שהשכר ההתחלתי שלו יחסית גבוה? ובכן אם גם אתם אנשים של מספרים, חישובים, סדר והתנהלות פיננסית, ואם גם אתם בימים אלו מחפשים נתיב מקצועי להתמקצע בו, מוטב שתתמקדו בלימודים שדורשים יכולות אנליטיות ומתמטיות. בנקודה זו מוזמנים לעצור להבין מה הנישה כוללת, ואכן מחכות לכם שלל אפשרויות. ניתן ללמוד הנהלת חשבונות, ניתן ללמוד חשבות שכר, וניתן ללמוד חשבונאות (ראיית חשבון). מה ההבדלים, ממה מושפעים תנאי הקבלה ובאופן כללי מה יותר נכון נקודתית עבורכם? מוזמנים להכיר את האפשרויות הבאות לעומק, ובהתאם לממצאים לקבל החלטה מושכלת.

השוני בין הקורסים

על מנת להבין מה ההבדל בין 3 האפשרויות, מוזמנים ללמוד כאן הכול על לימודי חשבונאות, לימודי הנהלת חשבונות ולימודי חשבות. מוכנים? מוזמנים לערוך היכרות מקיפה ולהתחיל להפנים את עיקרי הדברים.

 

 

  • לימודי חשבונאות/ראיית חשבון

בלימודי חשבונאות רוכשים כלים הכרחיים עבור תחום ראיית חשבון, לצד התייחסות לתקינה בינלאומית. בלימודים נחשפים לביקורת חשבונות, למיסוי, לניהול חשבונאי ועוד, כאשר הלימודים מצריכים לעמוד בבחינות הסמכה ממשלתיות. מעבר לכך, מפתחים חשיבה ביקורתית ויש שבוחרים לשלב את הלימודים עם מסלול נוסף, כגון מנהל עסקים. מדובר במסלול לימודים ארוך, בערך כ-3 שנים וחצי, כאשר בין היתר נדרשים לעבור סטאז' במשך כשנתיים. מבקשים להבין האם מדובר במסלול לימודים שמתאים נקודתית עבורכם? ובכן יש לבחון האם מחזיקים בזיקה לעולם הכספים, האם אתם אנשים ריאליים שאינם נרתעים מנוסחות וחישובים והאם ביכולתכם לזכור חקיקה סבוכה בנושא. באשר לנתוני הקבלה, נציין שציון ההתאמה נע בין 570 ל-630 (תלוי במוסד הרצוי), כאשר יש דגש על הציון המתמטי שהתקבל ברמת 5 יחידות, ולציון בחלק הכמותי שבמבחן הפסיכומטרי.

 

  • קורס הנהלת חשבונות

יחסית ללימודי חשבונאות, הלימודים הרבה יותר פשוטים ותקופת הלימודים הרבה יותר קצרה. מבחינת תוכן, לומדים על תהליכי רישום, לומדים לנתח מידע חשבונאי, להפיק מגוון ד"וחות, לעבוד עם תוכנות מחשב, לבצע חישובים בסיסיים וכדומה. מסלול זה מיועד למי שמחפש לשנות או לפתח קריירה ולמי שנוח לו לעבוד עם כספים ושלל דו"חות. כאן בסה"כ נדרשים להשקיע מספר חודשים (בממוצע 8 חודשים), ובין היתר ניתן לבחור במסלול לימודי ערב. עוד נציין שכאן נדרשים לבחור בין דרגות מקצוע (ניתן להתקדם בין אחת לשנייה).

 

  • קורס חשבות שכר

מדובר בתפקיד אנליטי מאוד ממוקד שמגיע מתחום הנהלת חשבונות. תפקידו של חשב שכר הוא להיות אחראי על השכר של סך העובדים בארגון. לשם כך יש צורך לרכוש השכלה שנוגעת לדיני עבודה, ביטוח לאומי, ביטוח פנסיוני וכדומה, כאשר ביו היתר נדרשים להתמקצע בתוכנה ייעודית. מבחינת עבודה, טוב לדעת שעסקים רבים נדרשים להעסיק חשב שכר, משמע המקצוע מאוד מבוקש. מבחינת תנאי קבלה, בסה"כ נדרשים להוכיח 12 שנות לימוד. כמו כן, הקורס אידאלי עבור מנהלי כספים, מנהלי כוח אדם ומנהלי חשבונות, והוא אורך רק כ-5 חודשים, כאשר ניתן לבחור בין שני שיעורים בשבוע לשיעור יחיד. מה עוד? ניתן לבחור בשיעורי ערב.

מה מתאים עבורכם?

עתה כאשר ההבדלים מתחילים להתחדד, יותר קל לקבל החלטה מה יותר מתאים נקודתית עבורכם. אם מבחינת תנאי קבלה ואם מבחינת תקופת הלימודים שאליה מוכנים להתחייב. לבסוף נחדד שמבחינת תנאי שכר, שלושת המקצועות מבוקשים ומתגמלים, אך אין ספק שמקצוע ראיית חשבון אומנם דורש יותר השקעה, אך במקביל הוא גם הרבה יותר מתגמל. עוד ראוי לקחת בחשבון שבשני המסלולים ניתן להמשיך להתפתח, כך שלצורך הדוגמה ניתן להתחיל עם קורס הנהלת חשבונות וממנו לעבור לקורס חשבי שכר, קורס יועצי מס וכדומה.

נגישות