סובלים מהפרעות קשב וריכוז? כל מה שצריך לדעת על ריטלין

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נפוצה שמגיעה לידי ביטוי בקושי בביצוע של פעולות לאורך זמן, וזאת בעקבות תת פעילות של מערכת הדופמין אשר משפיעה באופן ישיר על רמות הקשב וריכוז. למעשה, בני נוער כמו גם מבוגרים שמאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז מתקשים לבצע פעולות לאורך זמן, סובלים מפיזור דעת שמגיע לידי ביטוי בחוסר יכולת להתמקד וכן תנודתיות שבמסגרתה כל רעש ולו הקטן ביותר מוציא מריכוז. הפרעת קשב וריכוז פוגמת באופן ממשי באיכות החיים,  אך לא פחות מזה ביכולת להגיע להישגים לימודיים טובים, וזאת למרות הפוטנציאל הגבוה. לא מעט בני נעור שסובלים מהפרעות קשב וריכוז אינם מצליחים לסיים את הלימודים או נאלצים לעבור למסגרת אחרת, כאשר בשנים האחרונות המודעות לגבי נטילה של ריטלין עלתה באופן משמעותי, בייחוד לאור ההצלחה וההשפעות החיוביות (אך גם השליליות) של תרופה מהפכנית זו. אם גם אתם סובלים מהפרעות קשב וריכוז ומחפשים פתרון, זה הזמן להכיר את תרופת הריטלין.

ריטלין – כל מה שצריך לדעת

ריטלין היא למעשה הקו הראשון לטיפול בהפרעות של קשב וריכוז. מחקרים ארוכי טווח הראו כי ילדים ומבוגרים שזקוקים לטיפול תרופתי צריכים לקבל אותו כמה שיותר מוקדם, וזאת לאור הנזק ארוך טווח שנוצר בעקבות הפרעות קשב וריכוז. לאחר קבלת האבחון, תרופת הקו הראשון היא ריטלין שנועדה לאפשר לרכוש מיומנות למידה, כאשר אין מדובר בתרופה לטווח הרחוק אלא רק לטובת שיפור של מיומנות קריאה וקשב. טיפול זה נוגע בחלק הנוירולוגי של המוח, וזאת בשל ההשפעה של התרופה להתמקד לאורך זמן. ילדים ומבוגרים שמתחילים להתעסק בדברים אחרים או משתעממים וכתוצאה מכך מתנהגים לא כשורה, יכולים בעזרת התרופה להקשיב. יחד עם זאת, ישנה הרבה מאוד ביקורת כלפי התרופה הזו, וזאת בשל תופעות לוואי שכוללות בין היתר חוסר תאבון, סחרחורות, כאבי ראש וכן נדודי שינה. בנוסף, למרות שהתרופה בשימוש מזה שנים רבות, לא ידוע ההשפעות שלה לטווח הרחוק. על כן, צריך לקחת בחשבון כי כמו בכל נטילה של תרופה, גם לתרופה זו יש תופעות לוואי, אולם כיום ניתן להיעזר גם בתוספים טבעיים שמשפיעים לטובה על הקשב והריכוז שיכולים לסייע מאוד לטובת התמודדות עם התסמינים וההפרעת קשב.

 

כיצד ניתן להפחית את תופעות הלוואי ובהתאם לכך להפחית את השימוש בתרופה?

ראשית, צריך לקחת בחשבון כי מינון גבוה מדי של ריטלין עשוי להוביל לתופעות לוואי קשות שמשפיעות באופן משמעותי על איכות החיים – החל מעצבנות ועד עייפות קיצונית ברגע שההשפעה של התרופה פוחתת. בנוסף, בשנים האחרונות ניתן להבחין במגמה שבמסגרתה בני נוער כמו גם מבוגרים מגלים התעניינות הולכת וגוברת בכל הקשור לשימוש בתוספים טבעיים. תוספים טבעיים כוללים בין היתר צמחי מרפא כמו רוזמרין רפואי, מרווה ולבנדר, וזאת כחלק מהבנה כי צמחים הם בעלי ריכוז גבוה של תמציות שיכולות לשפר באופן ממשי את הקשב והריכוז, בייחוד בעבור מבוגרים כמו גם ילדים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז. זאת ועוד, הפחתה של קפאין וכן שינוי תזונתי לתזונה בריאה יותר הכולל הגברת השימוש בתמציות כמו גם בתוספי תזונה ייעודים כמו  למשל אומגה 3 שנמצא כבעל קשר ישיר להשפעות מיטיבות על המוח הוא בעל חשיבות גבוהה בכל הקשור להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי תחליף טבעי לריטלין הוא בעל השפעה מוגבלת ביותר ועל כן כל ירידה במינון של ריטלין צריכה להתבצע באמצעות הרופא המטפל, כל זאת מתוך מטרה להפחית את תופעות הלוואי.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות