מתקשים להירדם לפני מבחן? הינה כמה טיפים שעשויים לעזור

הגיע הרגע המכונן שחיכיתם לו זמן רב. עבדתם קשה כדי להגיע מוכנים ככל הניתן ליום הגדול. לא משנה אם מדובר בבחינת בגרות, מבחני לשכת עורכי דין או מצגת בעל משמעות מכרעת על הקריירה, בלילה שלפני יום גורלי כל כך, רבים מתקשים להירדם לקראתו. בכתבה זו נספק מספר עצות שעשויות להועיל לכם לישון כמו שצריך לפני אירועים משמעותיים.

שינה טובה לא תסולא בפז

אין חולק על כך ששינה טובה היא הדבר המועיל, הבריא והחשוב ביותר עבור בני האדם. הטענת הגוף באנרגיות מחודשות, במיוחד בשגרה תובענית כמו זו בה רובנו חיים, היא קריטית להמשך תפקוד ברמה המנטלית והפיזית. הרפיית השרירים והמוח במסגרת לפחות שבע שעות שינה בעלת משמעות קרדינלית ותמנע שחיקה של הגוף והנפש במרוץ החיים. על אחת כמה וכמה אם אנו עומדים בפני יום משמעותי בחיינו , עלינו להיות רעננים וחדים ככל הניתן. כדי לקבל טיפים להירדם אפשר להתייעץ עם רופא משפחה, יועצי שינה או אפילו פסיכולוג.

הכנת רשימת מטלות לפני השינה

מחקר שנערך ב-2018 באוניברסיטת טקסס, הצביע על תגלית מרעישה עבור אלו המתקשים להירדם לפני יום גורלי. הפתרון פשוט יותר משנדמה כמעט שישים מתנדבים חולקו לשתי קבוצות, כאשר קבוצה אחת התבקשה להכין רשימת מטלות עתידיות שטרם בוצעו, והקבוצה השנייה ערכה רשימה של מטלות שהושלמו לאחרונה. התוצאה הייתה חד משמעית: חברי הקבוצה שהכינה מטלות עתידיות למחר, הצליחו להירדם מהר יותר בכעשר דקות מאשר הקבוצה השנייה. נסו להכין רשימת מטלות שתבצעו למחרת, וצפו לתוצאות חיוביות בתהליך ההירדמות שלכם.

 

מיינדפולנס ותרגולי נשימה

בעת האחרונה פרצה לחיינו שיטת המיינדפולנס התורמת לבריאות מנטלית והוכיחה עצמה כיעילה אצל ילדים כמו גם אצל מבוגרים. השיטה מדברת על נוכחות ברגע, כאן ועכשיו, ושמה דגש על מודעות לרגשות, מחשבות ותחושות אותן אתם חווים, זאת על מנת להשקיט את התודעה. תרגול קצר של כמה דקות בסוף היום, ובפרט לפני השינה, עשוי להרגיע את רעשי הרקע והחששות מפני היום הגדול ולסייע לכם להירדם מהר יותר.

מקלחת חמה

מי מאיתנו לא מחכה לרגע שמגיע אחרי יום מלא מתחים ולחצים, בו נכנסים למקלחת כדי "לשטוף" מאיתנו את צרות היום ולהתנקות מכל המועקה. נסו לתזמן את המקלחת מעט לפני זמן השינה, שכן היא הוכיחה כאפקטיבית בהפחתת לחצים, פועלת באופן ישיר על הטמפרטורה של השעון הביולוגי שלנו, לכן היא עשויה להיות בעלת השפעה מכרעת כאשר אנו רוצים לישון טוב לפני יום מלחיץ. מחקרים רבים מגבים הנחה זו.

הקפידו על התזונה סמוך לזמן השינה

כמו בכל תחום בחיינו, לתזונה יש משקל רב גם כאשר מדובר בשעות השינה שלנו. לפני יום חשוב, מומלץ להימנע מארוחות כבדות או מתובלות יתר על המידה, וכן הימנעו משתיית אלכוהול בפרט וריבוי נוזלים בכלל. כמו כן, מומלץ להימנע באופן ספציפי מצריכת קפאין או סוכר, שעשויים להשפיע קוגניטיבית על תהליך ההירדמות. שינה על בטן מלאה עשויה לנתב את פעילות המוח לעיכול מורכב ולעכב את ההירדמות, ובכך פוגעת בשינה ובאיכותה.

החשכת הבית לפני השינה

לאור ישנה השפעה קבועה על הראייה שלנו ובכך על המאמץ של המוח. הקפידו לבצע האפלה- החשכת הבית בצורה משמעותית לפחות כחצי שעה לפני השינה, כדי להכין את הגוף לקראת כניסה לשינה. זוהי שיטה מוכחת העוזרת הן לילדים והן למבוגרים.

לסיכום

ניתן לומר שישנן שיטות רבות לזרז את ההירדמות ולהבטיח שינה ערבה ואיכותית רגע לפני יום גדול בחיינו. על אף ההתרגשות שתאחז בנו, ובפרט הלחצים, יש לזכור שהלחץ לא יתרום לא להירדמות ולא לביצועים המצופים מאיתנו למחרת. האמינו בעצמכם, הישארו רגועים- ולכו לישון כדי לקום טובים מתמיד בבוקר.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות