לומדים רפואה? כל מה שצריך לדעת על מחלת הסוכרת

כתלמידי רפואה שעתידים לסייע למטופלים, חשוב מאוד להכיר מחלות נפוצות שמשפיעות באופן דרמטי על איכות החיים של המטופלים שלכם. אחת מהמחלות המוכרות היא מחלת הסוכרת, כאשר על פי ארגון הבריאות העולמי, הסוכרת היא מגפה עולמית. מעל לחצי מיליון מהישראלים מאובחנים עם המחלה הפוגעת באופן ממשי באיכות החיים. בשביל לשפוך אור אודות המגפה הזו, להלן כל מה שצריך לדעת אודות מחלת הסוכרת, בייחוד בעבורכם כרופאים לעתיד.

מחלת הסוכרת – מהם הסוגים שאותם צריך להכיר בתור רופאים?

סוכרת היא מצב שבו הסוכר בדם עולה, כאשר רמות גבוהות של סוכר גורם בטווח הרחוק לעיוורון, צורך בטיפול דיאליזה, חולשה, כאבי ראש ועוד. בנוסף, חולי סוכרת חשופים לשלל בעיות בריאותיות כמו למשל התקפי לב ושבץ, בשיעור גבוה פי 3 מאשר כלל האוכלוסייה. בהקשר של המחלה, צריך להבחין בין שני סוגים של סוכרת – סוכרת סוג 1 המוכרת יותר בשם סוכרת נעורים שהיא למעשה מחלה שבה התאים שמייצרים את הורמון האינסולין נהרסים לחלוטין על ידי התקפה של התאים הלבנים של הגוף אשר מזהים אותם בטעות כתאים זרים. סוכרת מסוג 2 מהווה כ-90% מחולי הסוכרת, והיא נגרמת בעקבות ירידה בקצב ייצור האינסולין. בנוסף, ישנה גם סוכרת המתרחשת אצל נשים בהריון. מכשיר שבודק את מצד הסוכר בדם הוא חיוני לטובת ניטור רמות הסוכר, ובהתאם לכך בנייה של תוכנית טיפול, וזאת בהתאם לסוג הסוכרת.

 

 

כיצד מאבחנים סוכרת?

כיום ניתן לאבחן סוכרת בקלות וזאת על ידי בדיקת דם המתבצעת באמצעות דקירה באצבע שבוחנת את רמות הסוכר בדם. אם התוצאה של הסוכר היא מעל ל-200 בשתי בדיקות, אזי האבחנה היא לסוכרת. ההבדל בטיפול תלוי בסוג הסוכרת עמה. בעבור חולי סוכרת, שימוש קבוע במכשיר מדידה לצד יצירה של שינוי באורח החיים הוא חיוני לטובת הימנעות מתופעות בריאותיות קשות שנגרמות באופן ישיר כתוצאה מהתפרצות המחלה – החל מהתעלפויות ועד מצב שבו נדרש לקטוע את כף הרגל, בעקבות זיהומים שנגרמים בעקבות הסוכרת. תוכלו להאזין לפודקסט מעניין על סוכרת, כל זאת מתוך מטרה להעמיק את הידע ואף להיחשף לטיפולים המתקדמים שמצליחים לשנות לטובה את חייהם של המאובחנים עם סוכרת, וזאת בעקבות פיתוחים מדעיים פורצי דרך.

טיפולים מתקדמים לטובת התמודדות עם סוכרת

עולם הרפואה התקדם באופן משמעותי בעשור החולף, ועדות לכך ניתן למצוא בשורה ארוכה של טיפולים אשר מאפשרים ליצור בעבור מבוגרים, בני נוער ואפילו ילדים המאובחנים עם סוכרת איכות חיים משופרת. מחקרים שנערכו בתחום של טיפול בסוכרת מצאו כי לאורח חיים בריא הכולל פעילות ספורטיבית קבועה, שינוי תזונתי שמגיע לידי ביטוי בהפחתה של מזון עתיר שומן וסוכרים וכן שילוב של תוספי תזונה יכול מאוד לסייע לטובת התמודדות עם רמות סוכר גבוהות בדם, כאשר במקרים של התחלה של סוכרת אפשר בהחלט להפחית את התסמינים ואף להעלים את המחלה.

מה חשוב לדעת אודות המחלה?

בניגוד למחלות אחרות, מחלת הסוכרת היא מחלה אותה ניתן לבחון באופן קבוע ואף לטפל באופן ממוקד, וזאת בהתאם לסוג הסוכרת. אבחון מוקדם המתבצע על ידי רופא וכן יצירה של תוכנית טיפול פרטנית המבוססת על ניטור קבוע של רמות הסוכר הדם, שימוש במזרק אינסולין לצד שינויים באורח החיים הוא המפתח לטובת התמודדות עם רמות הסוכר הגבוהות וכן הימנעות ממצבים שעלולים להיות גם מסכני חיים.

לסיכום

בעבורכם כרופאים לעתיד, קבלת הידע המקצועי הן במסגרת הלימודים אבל גם במסגרת של מחקרים עדכניים היא המפתח לטובת יצירה של תוכנית טיפול איכותיות שתוביל בסופו של דבר גם להורדת רמת הסוכר הדם, ובכך איכות חיים טובה, לצד הסוכרת.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות